FiberCement Kaplama | Sıkça Sorulan Sorular - FiberCement Kaplama

İçeriğe git

Ana menü:

FiberCement Kaplama | Sıkça Sorulan Sorular

Fibercement Nedir?
Fibercement selüloz elyaf ,kum ve çimentodan oluşan bir kaplama malzemesidir. 3,5 mm den 25 mm kalınlığa kadar üretilebilen fibercement levhalar düz ,ahşap ,taş desenli olmak üzere birçok dekoratif desenle üretilebilmektedir.Zemin için 25 mm fibercement plakalar kullanılmakta ,tavan ve yangın köprüsü oluşturmak için ise 3,5 mm fibercement plakalar kullanılmaktadır.Hazır boyalı olarakda üretilen fibercement plakalar hem boya hemde boya işçiliği maliyetini azaltarak boyasız fibercementlere göre avantaj sağlamaktadırlar.

Fibercement Uygulama;
1-Uygulama yapılacak duvarlar mastarında ve terazisinde kaba sıva yapılmış olmalıdır.
2-XPS levhalar yada diğer yalıtım malzemeleri uygulama yapılacak yüzeylere dübellenir.
3-M profiller max 50 cm’i geçmiyecek aralıklarda düşey olarak duvara dübel ile tutturulur.
4-Uygulama yapılmış m profiller yatay ve düşey ip çekilerek terazisine ve mastarına alınır.
5-Fibercement levhalar aşağıdan yukarı doğru 3,5*25 havşa uçlu vidalar ile m profillere tutturulur.Ek yerlerinde ve söve birleşim yerlerinde 3 mm mastik boşluğu bırakılır.
6-Fibercement ek yerlerine poliüretan mastik vida başlarını kapatmak içinde dış cephe macunu kullanılır.
7-Fibercement vida başlarına çekilen dış cephe macunu zımparalanarak yüzeyle düzgünlüğü sağlanır.
8-Fibercement yüzey temizliği yapılarak 1 kat astar vurulur.
9-Astarı vurulmuş yüzeye 2 kat su bazlı dış cephe boyası fırça ile uygulanır.
Fibercement uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için İzokon İnşaat yetkili personelinden bilgi alınız.

Fibercement Uygulamada Dikkat Edilmesi Gerekenler;
Fibercement içerisinde sağlığa zararlı hiçbir kimyasal bulunmamasına rağmen fibercement kullanımı sırasında oluşabilecek risklere karşı önlem almak gerekir.
Fibercement kesilirken ,zımparalanırken yada delinirken toz oluşturabilir.Fibercement in içerisinde kristalize silika bulunduğundan dolayı kesim yapılırken toz maskesi kullanmak gereklidir.Toz maskesi kullanmamak sağlık açısından ileride risk oluşturabilir.
Fibercement kesimi yapılırken mutlaka göz maskesi takılmalıdır.Fibercement uygulaması sırasında profil kesimi ,fibercement kesimi sırasında oluşabilecek çapak yada bunun gibi göz için risk teşkil edebilecek hususlar için göz maskesi takılmalıdır. Fibercement kesimi,zımparalanması yada delinmesi sırasında oluşan toz ,göz için ileride risk oluşturabilir.
Fibercement kullanımı sırasında mutlaka eldiven takılmalıdır.Fibercement içerisindeki çimento ,eldiven kullanılmaması durumunda zamanla ciltde kuruma ve çatlama yapabilir.


 
İçeriğe dön | Ana menüye dön